Hírek

Kerepesi Csaba, a HUN-REN SZTAKI Informatikai Kutatólaboratóriumának tudományos munkatársa régóta foglalkozik öregedésórák alkalmazásával – ezeket a biológiai életkort meghatározni képes mesterséges intelligencia alapú eszközöket hívta segítségül a „Multi-omic rejuvenation and lifespan extension on exposure to youthful circulation” című tanulmány adatainak elemzéséhez is.
Kerepesi Csaba, a SZTAKI Informatikai Kutatólaboratóriumának tudományos munkatársa az öregedéssel kapcsolatos kutatásainak eredményeiről beszél az adásban.

A 45 perces adás meghallgatható ide kattintva.

Kerepesi Csaba legfrissebb kutatásairól itt olvashatnak bővebben.

A Cell Metabolism című tudományos folyóiratban megjelent nemzetközi tanulmány – melynek egyik szerzője Kerepesi Csaba, a SZTAKI Informatikai Kutatólaboratóriumának tudományos munkatársa – eredményei szerint a stressz különböző formáira adott válaszként hirtelen megnő az emberek és egerek biológiai életkora. Ez az öregedés viszont a stresszből való felépülés után visszafordul. A biológiai életkort mesterségesintelligencia-alapú úgynevezett „epigenetikai öregedés órák” mérik.
Az ismeretterjesztő rendezvénysorozat utolsó idei eseményén az öregedés órákról és a látszólag nem öregedő csupasz turkálókról is láthatott előadást a közönség.
2021. november 15-én a SZTAKI PhD-hallgatói a tanácsteremben beszámoltak PhD-eredményeikről.
A Digitális Jólét Program (DJP) saját sátorpavilonnal vett részt az idei, augusztus 10. és 14 között, a Velencei tó partján rendezett, elsősorban fiatalokat, egyetemistákat célzó EFOTT fesztiválon. Az eseményen a SZTAKI kutatói is jelen voltak demonstrációjukkal.

A Győr+ és a Kisalföld is cikket szentelt a SZTAKI és a győri Széchenyi István Egyetem közös kutatócsoportjának, aminek célja a big data eljárások kutatása és alkalmazása.

Magyarországon elsőként szerezte be az ELKH SZTAKI a világ – jelenleg – leggyorsabb és legfejlettebb GPU kommunikációra képes szerverét, a Supermicro 4124GO-NART-t. A neuronhálók tanítására alkalmas célhardver infrastruktúrát a legújabb NVIDIA HGX A100 8 – GPU NVLink megoldással szerelték fel, amelyet mesterséges intelligencia kutatásokra és adatelemzésekre fejlesztettek, segítségével pedig világszínvonalú gépi érzékelési kutatásokat végezhetünk a SZTAKI-ban és a Mesterséges Intelligencia Nemzeti Laboratóriumban (MILAB).

Benczúr András, a Mesterséges Intelligencia Nemzeti Labor vezetője és Gáspár Péter, Az Autonóm Rendszerek vezetője válaszolt az Autopro.hu kérdéseire. 

Az interjú elolvasható itt.

A Hexa-X projekt nemzetközi csapatát szolgáltatók, rendszerintegrátorok és kutatóközpontok alkotják: a Nokia vezeti, az Ericsson, a Siemens, az Intel, az Atos, a B-Com, az Orange, a Wings, a Telefonica és Telecom Italia mellett 11 egyetem és kutatóintézet - köztük a SZTAKI - vesz részt benne.
Dr. Palkovics László, innovációs és technológiai miniszter 2020. szeptember nyolcadikán, a Debreceni Egyetemen bejelentette, hogy elkészült Magyarország Mesterséges Intelligencia (MI) Stratégiája.
Az életünk egyre inkább digitális: évről évre több dolgot intézünk online, manapság egyszerű vásárolni és eladni is az interneten. Reklámokat és filmeket is online nézünk. Itt dolgozunk, barátkozunk, szeretteinkkel is itt tartjuk a kapcsolatot. Hamarosan a pénzünk is digitális lesz. Azonban a pénz digitalizálása számos kihívást rejt magában. A SZTAKI kutatói több problémát is találtak.

Benczúr András, a SZTAKI kutatója, az Informatikai Kutatólaboratórium vezetője mesterséges intelligenciával működő, már ma is az életünket alakító algoritmusok előnyeiről és hátrányairól beszélt a 

A SZTAKI kutatói - Béres Ferenc és Benczúr András -, valamint az ELTE doktorandusza, Seres István hálózattudományi eszközökkel is megvizsgálták a Bitcoin problémáinak – lassúság, nehezen skálázhatóság – megoldására szánt, jelenleg legnépszerűbb úgynevezett fizetési csatornáját a Lightning Networköt. A végeredmény: a megoldás nem eléggé anonim, és egyáltalán nem biztos, hogy működni fog.
Gratulálunk Kornai Andrásnak, az MTA doktorának, a SZTAKI-ban működő Nyelvtechnológiai kutatócsoport vezetőjének, akit a magyar matematikai nyelvészek közül elsőként választott tagjai közé az Európai Tudományos Akadémia.
Az Érintő (Elektronikus Matematikai Lapok) felkérésére Rónyai Lajossal, intézetünk 2019. évi Széchenyi díjas kutatóprofesszorával a vele évtizedek óta egy intézetben dolgozó munkatársa, az MTA SZTAKI tudományos tanácsadója, Gerencsér László készített interjút.
Kerepesi Csaba, az MTA SZTAKI Big Data Lendület Kutatócsoportjának tudományos munkatársa és szerzőtársai – Szabados Tamás (BME), Bakács Tibor (MTA Rényi) – új közleményükben bemutatják a MiStImm szimulációs szoftvert, amely alkalmas az adaptív immunválasz saját/nem-saját megkülönböztetésének elemzésére. Első alkalmazásként egy olyan elméleti immunológiai modellt igazoltak számítógépes szimulációk segítségével, amely segíthet hatékonyabbá tenni a rák immunterápiát. A publikáció a rangos "Theoretical Biology and Medical Modelling" című folyóiratban jelent meg.
Áder János, Magyarország köztársasági elnöke március 15. alkalmából Széchenyi-díjat adományozott többek között Rónyai Lajosnak, a TTK egyetemi tanárának.