Tudományos hírek

A HUN-REN SZTAKI eLearning Osztálya 2024. július 3-5. között Szolnokon kiállítóként és előadóként vett részt a Magyar Hidrológiai Társaság XLI. Országos Vándorgyűlésén.
A „Kanyarban az örök élet, az öregedéskutatás óriási léptékű felfedezéseket tett” című cikkből kiderül, mivel foglalkozik Kerepesi Csaba, hol tart most az öregedéskutatás, és mi minden érhető el a mesterséges intelligencia alkalmazásával.
Több olyan mérkőzés ismert a labdarúgás történetéből, amikor annak végeredménye mindkét pályára lépő csapat számára megfelelő volt egy harmadik csapat kárára. Az ilyen események minden esetben súlyos veszélyt jelentenek, hiszen lehetetlen bizonyítani, hogy a két csapat tisztességesen játszott és mindent megtett a győzelemért.
A 2024. június 19-én megtartotta nyári Szakmai Napját a HUN-REN SZTAKI által koordinált Mesterséges Intelligencia Nemzeti Laboratórium (MILAB). Az idei Szakmai Napot a MILAB az NJSZT - KEPAF (Képfeldolgozók és Alakfelismerők Társasága) közreműködésével rendezte meg. Az egész napos program során délelőtt állami köszöntő hangzott el és ipari szereplők tartottak előadást, délután az NJSZT KEPAF szekció következett.
Viharos Zsolt János, a HUN-REN SZTAKI Mérnöki és Üzleti Intelligencia Kutatólaboratóriumának tudományos főmunkatársa a saját kutatócsoportja és partnerei közreműködésével szervezi a rendszeresen megrendezett Studentek Fóruma eseményeket. A cél, hogy témába vágó érdekességek mentén szerveződjön a program – a legutóbbi, 16. fórumon a Bosch Rexroth CU.BE bejárására volt lehetőség.
A HUN REN SZTAKI munkatársai 2024. május 30-31-én részt vettek a második személyes megbeszélésen a [CINEA] által támogatott [BATTwin] projekt kapcsán. A megbeszélésen szóba került a HUN-REN SZTAKI által vezetett munkacsomag tervezése, melynek 24 hónapos időablaka júniussal kezdődik.
Az új, 36 hónapig tartó Horizon Europe projektben, a GreenDIGIT-ben a kutatóintézet Párhuzamos és Elosztott Rendszerek Kutatólaboratóriumának munkatársai is részt vesznek, melynek célja a digitális infrastruktúrák környezeti lábnyomának csökkentése. A 15 tagú konzorciumot a projekt koordinátora, az Amszterdami Egyetem látta vendégül, így idén tavasszal a projekt egy személyes találkozóval vehette kezdetét.
Budai Csanád és Széles Tamás, a Rendszer és Irányításelméleti Kutatólaboratórium fejlesztői Jokohamában versenyeztek a tizenötödik F1TENTH Autonomous Grand Prix-n, amit a 2024. május 13. és 17. között rendezett, 2024 IEEE International Conference on Robotics and Automation (ICRA 2024) konferencia keretében tartottak. Az eseményen végig videóztak, anyagaikból pedig rövidfilm készült.
A magyar Tudományos Diákköri Konferencia (TDK) mintájára idén másodszor rendezték meg a nemzetközi Student Scientific Competition versenyt, ahol az EELISA szövetség partneregyetemeinek diákjai mérhették össze tudásukat és mutathatták be kutatási projektjeiket.
Budai Csanád és Széles Tamás, a Rendszer és Irányításelméleti Kutatólaboratórium fejlesztői Jokohamában versenyeztek a tizenötödik F1TENTH Autonomous Grand Prix-n, amit a 2024. május 13. és 17. között rendezett, 2024 IEEE International Conference on Robotics and Automation (ICRA 2024) konferencia keretében tartottak.
2024. június 10-én 100 százalékos eredménnyel védte meg PhD-disszertációját Szádoczki Zsombor, a HUN-REN SZTAKI Mérnöki és Üzleti Intelligencia Kutatólaboratórium, Operációkutatás és Döntési Rendszerek Kutatócsoport kutatója.

A 2026-os labdarúgó-világbajnokság lesz az első torna, ahol a korábbi 32 helyett már 48 nemzeti válogatott játszhat. Ez a bővítés ismét a figyelem középpontjába helyezte az elérhető helyek kontinensek közötti elosztását. Mivel a selejtezőket a Nemzetközi Labdarúgó-szövetség (FIFA) hat konföderációja önállóan rendezi, a csapatok többsége anélkül jut ki a világbajnokságra, hogy játszana más földrajzi zónában elhelyezkedő országokkal. Ezért kulcsfontosságú a kvótaelosztás igazságosságának biztosítása.

A Mérnöki és Üzleti Intelligencia Kutatólaboratórium tudományos munkatársa kapta a Magyar Operációkutatási Társaság kitüntetését a páros munkák ütemezésének területén elért approximációs eredményeiért.
Csató László (Operációkutatás és Döntési Rendszerek Kutatócsoport), a Kerepesi Csaba (Mesterséges Intelligencia Kutatólaboratórium) és Weiss Béla (Gépi Érzékelés Kutatólaboratórium) is nyertek a Magyar Tudomány Akadémia idei ösztöndíj-pályázatán.
A Mesterséges Intelligencia Nemzeti Laboratórium és a HUN-REN SZTAKI több laboratóriuma bemutatót tartott az Ökológiai Kutatóközpont Kert a Köbön – Mégsem jön a Terminátor? – emberi értelemmel a mesterséges intelligenciáról rendezvényén a Vácrátóti Botanikus Kertben.
2024. június 6-án rendezte az Országházban és a Bálnában a tizenegyedik Infoparlament rendezvényt az Infótér Egyesület. Az egész napos program során a mesterséges intelligencia, a gazdasági versenyképesség növelése, valamint az innovatív technológiák alkalmazása voltak az előadások és a kiállítók fókuszában. A rendezvényen az MI EDIH projekt részeként a HUN-REN SZTAKI is kiállított.
Az adatalapú modellezés fiatal európai szakértői találkoztak 2024. május 23-24-én a HUN-REN SZTAKI-ban, hogy megvitassák a rendszer identifikáció és a gépi tanulás terén jelenleg uralkodó tudományos trendeket. Az évente megrendezett workshopot amelynek célja, hogy a résztvevők megvitassák az adat-alapú modell tanulás terén elért legújabb kutatási eredményeiket idén Prof. dr. Tóth Roland szervezte meg.
A konferencián a HUN-REN SZTAKI Gépi Érzékelés Kutatólaboratórium kutatói, és a HUN-REN SZTAKI által koordinált Mesterséges Intelligencia Nemzeti Laboratórium is részt vettek.
A svájci székhelyű IEC (International Electrotechnical Commission) a három nagy nemzetközi szabványosítási szervezet (ISO, IEC és ITU) egyike. Több mint 10 ezer nemzetközi szabvány kötődik hozzá. Az IEC SC45A albizottsághoz a nukleáris létesítmények mérő-, szabályozó- és villamosenergia-rendszerei tartoznak, ezen belül a WGA9-es munkacsoport területe a rendszerek teljesítménye és a külső behatásokkal szembeni robusztussága.
2024. május 21. és 25. között Siófokon és Temesváron tartják az IEEE 18th International Symposium on Applied Computational Intelligence and Informatics (SACI 2024) nemzetközi konferenciát. A SACI 2024 konferencia fókusza az alkalmazott informatikai intelligencia elmélete és gyakorlata.