Sikeresen lezajlott az áprilisi HunCERTalks kiberbiztonsági meetup
A 2025. április 16-i rendezvényen a generatív mesterséges intelligencia kiberbiztonsági és etikai kérdései álltak az előadások középpontjában. A három prezentációt kerekasztal-beszélgetés követte.
Dr. Bödecs Béla, az Internet Szolgáltatók Tanácsa (ISZT) alelnöke, a VIVAnet DataCenter Kft. ügyvezetője előadásában az AI eszközök által generált kódrészletek zárt forráskódú rendszerekbe való beillesztésének kockázatáról beszélt, kiemelve, hogy ez a probléma még sok helyen nem megoldott, azaz a hivatalos vállalati eljárásrendek ellenére is elő-előfordul, hogy csak egy biztonsági audit mutatja ki az így keletkezett potenciális biztonsági réseket.
Dr. Héder Mihály tudományfilozófus, a HUN-REN SZTAKI kutatója is előadást tartott, ezúttal a generatív mesterséges intelligencia biztonságos használatának filozófiai dimenzióiról. Kifejtette, hogy az AI eszközök a szoftverfejlesztői munkakörökben is jelentős változásokat indukálnak, többek között a junior fejlesztők kódolási megoldásait helyettesíthetik, miközben egyéb területeken, például üzemeltetésben vagy kibervédelemben, már csak a felelősség kérdése miatt is problémás az alkalmazásuk.
Dr. Csősz Gergely, a Szellemi Tulajdon Nemzeti Hivatala (SZTNH) Szerzői Jogi Hatósági Osztályának vezetője a generatív AI-jal készült tartalmak szerzői jogi kihívásairól beszélt, hangsúlyozva, hogy a jelenlegi általánosan elfogadott nézőpont szerint csak kreatív döntéshozó, tehát ember alkothat szerzői jogi kategóriába eső terméket. Hogy pontosan mit jelent a kreatív döntéshozás, sokszor értelmezés kérdése, de például a promptolás önmagában egyelőre nem elfogadott beavatkozás.
A három előadó a prezentációk után rövid kerekasztal-beszélgetésen vett részt, ahol szóba került az AI eszközök fejlesztésének jelenlegi iránya, a szabályozás kérdésköre, valamint az általános mesterséges intelligencia jelentette filozófiai, jogi, és fejlesztői problémák
A HunCERTalks meetup tovább folytatódik, a részletekkel hamarosan jelentkezünk.
