Hírek

Az eLearning Osztály által létrehozott egyedi fejlesztésnek köszönhetően a ConfTool rendszerrel olyan integrált és naprakész megoldás valósult meg, amely a részletes információk közvetlen okostelefonos elérhetőségét tette lehetővé, további hasznos szolgáltatásokkal kiegészítve: kedvencek lista, eseményemlékeztető, interaktív térkép.
A MELASZ, az Internet Szolgáltatók Tanácsa és a HunCERT 2024-ben is megrendezte az immár hagyományosnak mondható Magyar Elektronikus Aláírás Napja című rendezvényt, ezúttal hibrid formában.  
A HUN-REN SZTAKI eLearning Osztálya 2024. július 3-5. között Szolnokon kiállítóként és előadóként vett részt a Magyar Hidrológiai Társaság XLI. Országos Vándorgyűlésén.
A HUN-REN SZTAKI az AI EDIH projekt keretében 2024. július 17-én rendezte meg kimondottan kkv-fókuszú meetupját, amin sikeres vállalkozások beszéltek a mesterséges intelligencia gyakorlati alkalmazásáról. A rendezvény közel telt házzal zajlott az intézet 2022-ben átadott Innovációs és Demonstrációs Terében (IDT).
Az Infokommunikációs és Információtechnológiai Nemzeti Laboratórium (InfoLab) keretében a Nemzetbiztonsági Szakszolgálat munkatársai együttműködve a HUN-REN SZTAKI Hálózatbiztonsági és Internet Technológiák Osztály kutatóival és az Ukatemi Technologies Zrt.munkatársaival az Internet Survey Hungary (ISH) projekt keretében időszakosan a magyarországi interneten elérhető sérülékenységgel rendelkező végponti eszközöket keres és ebből különböző kutatási eredményeket és következtetéseket próbál levonni a hazai kiberbiztonsági helyzetre vonatkozóan.
A „Kanyarban az örök élet, az öregedéskutatás óriási léptékű felfedezéseket tett” című cikkből kiderül, mivel foglalkozik Kerepesi Csaba, hol tart most az öregedéskutatás, és mi minden érhető el a mesterséges intelligencia alkalmazásával.
Több olyan mérkőzés ismert a labdarúgás történetéből, amikor annak végeredménye mindkét pályára lépő csapat számára megfelelő volt egy harmadik csapat kárára. Az ilyen események minden esetben súlyos veszélyt jelentenek, hiszen lehetetlen bizonyítani, hogy a két csapat tisztességesen játszott és mindent megtett a győzelemért.
Lassan a csapból is AI folyik, és szakértők százai harsogják, hogy a mesterséges intelligencia és a digitalizáció használata nélkül a magyar vállalkozások rövid távon elvesztik versenyképességüket. Arról azonban kevés szó esik, hogy mégis miként használhatják a kkv-k az AI-t. A HUN-REN SZTAKI és az AI EDIH Hungary közös szervezésű meetupján vállalati szakemberek mutatnak be gyakorlati példákat, adattudománytól az AI-on át az infrastruktúra-fejlesztésig.
Az EPIC InnoLabs a HUN-REN SZTAKI és a Fraunhofer Társaság közös cége. Az interjúban szóba kerül, mit is csinál egy szimulációs mérnök, miért fontos a szimuláció, mi történik az EPIC InnoLabs témába vágó projektjeiben, és hogy a külvilág mit szól egy ennyire specifikus szakterülethez.
A 2024. június 19-én megtartotta nyári Szakmai Napját a HUN-REN SZTAKI által koordinált Mesterséges Intelligencia Nemzeti Laboratórium (MILAB). Az idei Szakmai Napot a MILAB az NJSZT - KEPAF (Képfeldolgozók és Alakfelismerők Társasága) közreműködésével rendezte meg. Az egész napos program során délelőtt állami köszöntő hangzott el és ipari szereplők tartottak előadást, délután az NJSZT KEPAF szekció következett.
Viharos Zsolt János, a HUN-REN SZTAKI Mérnöki és Üzleti Intelligencia Kutatólaboratóriumának tudományos főmunkatársa a saját kutatócsoportja és partnerei közreműködésével szervezi a rendszeresen megrendezett Studentek Fóruma eseményeket. A cél, hogy témába vágó érdekességek mentén szerveződjön a program – a legutóbbi, 16. fórumon a Bosch Rexroth CU.BE bejárására volt lehetőség.
A HUN REN SZTAKI munkatársai 2024. május 30-31-én részt vettek a második személyes megbeszélésen a [CINEA] által támogatott [BATTwin] projekt kapcsán. A megbeszélésen szóba került a HUN-REN SZTAKI által vezetett munkacsomag tervezése, melynek 24 hónapos időablaka júniussal kezdődik.
2024. június 13-án, a BME Q épületében tartották az MI-EDIH Workshopot, amely során reggeltől kora délutánig hallgathattak előadásokat az érdeklődők, illetve találkozhattak a projekt résztvevőivel is. A HUN-REN SZTAKI munkatársai kiállítóként vettek részt az eseményen.
2024. június 11-én a Baráthegyi Vakvezető és Segítő Kutya Iskola Alapítvány munkatársai látogattak el a HUN-REN SZTAKI-ba. Az intézet dolgozói betekintést kaptattak az alapítvány munkájába és kipróbálhatták, milyen is a közlekedés egy vakvezető kutyával.
Az intézet immár második alkalommal kínált programot az országos kulturális fesztivál részeként: Kovács József és Haidegger Géza fejlesztőmérnökök adtak elő a hardvertörténeti kiállításon a GD 80-as kijelző fontosságáról és Roska Tamás munkásságáról, hagyatékáról.
A Magyar Elektronikus Aláírás Szövetség (MELASZ), az INTEGRITY Kft., a HUN-REN Számítástechnikai és Automatizálási Kutatóintézet (HUN-REN SZTAKI), valamint az Internet Szolgáltatók Tanácsa (ISZT) közös szervezésében 2024. június végén ismét megrendezésre kerül az eSignDay, a Magyar Elektronikus Aláírás Napja, melyet idén kiegészít (megelőz) a HUN-REN SZTAKI FraudPrevent konferenciája.
2024. június 22-én (szombaton) 14:00 és 17:20 között idén is megnyitja kapuit a HUN-REN SZTAKI, hogy a Múzeumok Éjszakája programsorozat keretén belül bemutassa az intézet hatvan évének válogatott hardverfejlesztéseit, kiemelt fókusszal Roska Tamás hagyatékára, a „bionikus szemre”.
Az új, 36 hónapig tartó Horizon Europe projektben, a GreenDIGIT-ben a kutatóintézet Párhuzamos és Elosztott Rendszerek Kutatólaboratóriumának munkatársai is részt vesznek, melynek célja a digitális infrastruktúrák környezeti lábnyomának csökkentése. A 15 tagú konzorciumot a projekt koordinátora, az Amszterdami Egyetem látta vendégül, így idén tavasszal a projekt egy személyes találkozóval vehette kezdetét.
Budai Csanád és Széles Tamás, a Rendszer és Irányításelméleti Kutatólaboratórium fejlesztői Jokohamában versenyeztek a tizenötödik F1TENTH Autonomous Grand Prix-n, amit a 2024. május 13. és 17. között rendezett, 2024 IEEE International Conference on Robotics and Automation (ICRA 2024) konferencia keretében tartottak. Az eseményen végig videóztak, anyagaikból pedig rövidfilm készült.
A magyar Tudományos Diákköri Konferencia (TDK) mintájára idén másodszor rendezték meg a nemzetközi Student Scientific Competition versenyt, ahol az EELISA szövetség partneregyetemeinek diákjai mérhették össze tudásukat és mutathatták be kutatási projektjeiket.