Projektek

Széchenyi 2020 által támogatott projektek

A 2014-2020 közötti időszakban jelentős uniós forrás áll Magyarország rendelkezésére. A korábbi hét éves periódushoz képest – melynek a legfőbb célja a leszakadt régiók felzárkóztatása volt – a most induló ciklusban az EU más célkitűzéseket vállalt. Ezeket 11 pontban foglalta össze. Az összes tagállamnak a 11 célhoz kell igazítania saját fejlesztési terveit, így mind a 28 ország egy irányba fejlődik majd tovább. Erről bővebben az alábbi linken tájékozódhat.

2016. nov. 1. – 2020. okt. 31.

A projekt olyan csúcstechnológia területet céloz meg, ahol – szinte páratlan módon – integrálódik a magas szintű alapkutatás szükségessége az égető gyakorlati igények kielégítésével. A kiber-fizikai rendszerek olyan számítási struktúrák, melyek intenzív kapcsolatban állnak a környező fizikai világgal, a fizikai folyamatokkal, egyúttal kiszolgálják és hasznosítják az interneten elérhető adatelérési és adatfeldolgozási szolgáltatásokat.

2020. feb. 1. – 2023. már. 31.

A kutatás az informatikai tudományok újszerű eszközeivel (adatbányászat, prediktív vezérlés, öntanulás, alacsony energiájú rádiós átvitel, beltéri helymeghatározó rendszer stb.) kíván megoldani egy tradicionális problémát: az épületek környezethez alkalmazkodó, legkisebb költségű, de legmagasabb komfortérzetű energiaellátását. A pályázott kutatás jellegéből adódóan interdiszciplináris, és az informatikai tudományokon kívül az épületenergetikai és a környezeti-meteorológiai tudományok, továbbá a beltéri klíma humánökológiai kutatásainak fejlődését is elősegítheti.

2019. jan. 1. – 2022. jún. 30.

Sajnos a tüdőröntgen alapú szűrés nem elég nagy biztonsággal mutatja ki a gócokat, CT képalkotásra van szükség. A szűrés bevezetésének egyik akadálya, hogy az óriási mennyiségű CT-felvétel feldolgozása, diagnózis készítése radiológus szakemberekkel rendkívül költséges, Szükséges tehát olyan számítógépes képelemző programok kifejlesztésére, amelyek elég nagy pontossággal felismerik a rákos daganatot egy CT-felvételen.

2017. aug. 1. – 2023. nov. 30.

A projekt során új, 3D orvosi adatok és a valóság egyesített vizualizációját megvalósító, innovatív rögzítési és megjelenítési technológiák kifejlesztésére kerül sor. A rendszer újszerűsége a különböző orvosi képalkotó eljárások és a valóság fúziójának módjából, illetve a fuzionált adatok megjelenítéséből adódik. Az egyes modalitások információ tartalmai összevethetőek és demonstrálhatóak lesznek. A vizsgált személy adatai alapján koherens képet alakítunk ki a testről. Ez egy részletesebb, gyorsabb, összetettebb, a valósághoz illesztett és egyénre szabott megjelenítést tesz lehetővé.

2017. jan. 1. – 2019. dec. 31.
Kizárólag magas iontartalmú folyadékban oldódni képes, 3D nyomtatásra alkalmas, DNS kódrendszerrel ellátott polimer és az erre alapozott üzletileg hasznosítható UAV-UUV drón hibrid prototípus fejlesztése.
2015. okt. 1. – 2018. szep. 30.

A projekt átfogó célja az egészségipar területén hasznosuló kutatás és fejlesztés erősítése, a hazai és külföldi kutatási eredmények hasznosítása, valamint az innovációs infrastruktúra és annak körébe tartozó szolgáltató tevékenység fejlesztése, a Széchenyi 2020 programban meghatározott célkitűzésekkel összhangban. Ezen belül szakmai társadalmi célja a szív- és érrendszeri, valamint daganatos megbetegedések visszaszorítása, demográfia javítása, alap- és ipari kutatási eredményekre támaszkodó, korszerű orvosi műszerek, valamint klinikai diagnosztikai módszerek és eszközök fejlesztésével.

2015. júl. 1. – 2017. jún. 30.

A projekt vezetője és a kutatás-fejlesztés irányítója az MTA Számítástechnikai és Automatizálási Kutató Intézet (MTA SZTAKI) volt.  Az Intézet a hazai irányításelmélet és járműirányítás kiemelkedő intézményeként vállalhatta el és látta el ezt a feladatot.