Koraszülött csecsemők napi aktivitását monitorozó és prediktáló MI támogatott kamera alapú termékcsalád kifejlesztése

 
2022. okt. 1. – 2024. júl. 31.
Külső azonosító
ELKH-PoC-2022-009
Költségvetés
25 485 100 Ft
Támogatás mértéke %
100%
 

A ma elterjedten használt módszerek kizárólag objektív diagnosztikai eszközök eredményeire támaszkodnak a csecsemők állapotának monitorizálásában. Ugyanakkor szakemberek egyre jobban felismerik a betegek egyéni életminőségének fontosságát, bár ennek mérésére még nem léteznek megfelelő eszközök. Például az elsődleges életjelek (pulzusszám, légzésszám, vérnyomás) mérésén túl, a koraszülöttek cirkadián és napon belüli ultradián ritmusának monitorozása klinikai és otthoni környezetben még nem megoldott feladat. A környezet (ápolás időpontjai, fényviszonyok, zajok) hatással van ezen ritmusokra. Amennyiben ezek a ritmusok nem megfelelően alakulnak ki és a csecsemő nem jut megfelelő nyugodt, stresszmentes pihenéshez/alváshoz az bizonyítottan hosszú távú következményekkel van a koraszülöttek későbbi életminőségére.

Kutatásunk célja olyan algoritmusok fejlesztése, amelyek képesek a koraszülöttek napi aktivitásának, ellátási fázisainak és cirkadián ritmusának monitorizálására.  Az elért eredmények alapján referencia eszközöket tervezünk létrehozni, és validálást követően azokat termékké alakítani. Az újszülöttek életminőségének javításán túl, egy ilyen monitoring rendszer tehermentesíti az ellátórendszert is azáltal, hogy átláthatóvá és tervezhetővé teszi a napi ritmushoz igazított munkabeosztást.

Megoldásunk alkalmas a széles körben elfogadott Newborn Individualised Developmental Care Program (NIDCAP) skála szerinti viselkedésfázisok valós idejű elkülönítésére, zárt és nyitott klinikai inkubátorokhoz csatlakoztatott videókamerával. Technológiánk pontossága felülmúlja a szakirodalomban található hasonló módszereket, azonban a piaci bevezetéshez további fejlesztésekre van szükség. Ennek érdekében nagymennyiségű adatgyűjtést és I. és II. fázisú klinikai validációt indítottunk a Semmelweis Egyetem II-es koraszülött intenzív osztályán. Ezzel párhuzamosan platformfüggetlen, beágyazásra alkalmas könyvtárakat (API) fejlesztünk, felkészítve számos releváns szabványra (ISO 62304, ISO 14971 – Orvostechnikai eszköz szoftverfejlesztés). Az algoritmusok működését demonstrációs eszközökkel, ún. reference design-nal fogjuk bemutatni, önállóan és az inkubátorgyártó Medicor Zrt.-vel együttműködve.

Inkubátor