Ugrás a tartalomra

Figyelmi fókuszterület megtalálása véletlen szenzor hálózatban

Projektadatok

Külső azonosító
OTKA 106374

A projekt azt kívánja megmutatni, hogy a hálózatba szervezett szenzorokkal sűrűn ellátott környezetekben a környezeti információ begyűjtése és abból a modell készítése nem feltételezi aktív robotok használatát; sőt, elegendő, ha vannak olyan szenzoraink, amik eleve olyasmit figyelnek, ami arra érdemes, és ha ezt többen teszik és egy részük ugyanazt a területet/eseményt figyeli, akkor ott kell lenni valami fontosnak (FOI), amiről ezután modell, vagy részletes megfigyelés is készülhet.

A feladat azonban nem egyértelmű: mégha topológiailag a szenzorok közel is vannak, nem biztos, hogy ugyanazt figyelik/érzékelik; ha van egy kiemelt FOI, akkor azt hogyan lehet multimodális, sok-látószögű érzékeléssel érdemben leírni?

Mindeközben a megfigyelt FOI mozoghat is: ekkor a megfigyelő szenzorok dinamikusan cserélődnek, miközben lehet, hogy emögött nincsen központi szabályozás, hiszen éppen az a kérdés, van-e megfigyelni való, és azt mik látják?

Napjainkban a sűrű szenzorhálózatok fejlődése ténykérdés; kihasználásuk, modellezésük új tudományos kihívásokat jelent a gráfelmélet, gépi intelligencia, 3D modellezés, szenzor-fúzió, adatbázis-kezelés, alakfelismerés területén.

Vezető

Tagok

Kiss Attila

Varga Domonkos István

Shadaydeh Maha, Ph.D.