Ugrás a tartalomra

ADDSAFE

Advanced Fault Diagnosis for Safer Flight Guidance and Control

A projekt tárgya:
A legfrisebb statisztikák adatai szerint 1993 és 2007 évek közötti időszakban a polgári repülésben bekövetkezett balesetek 16%-áért az ún. irányításvesztés (Loss of Control - LOC) jelensége tehető felelőssé. Ezt általában pilótahiba, egyéb technikai eredetű okok vagy külső környezeti hatások okozhatják. A LOC jellegű hibák a fedélzeti irányítórendszerek működésével, a beavatkozószervek és szenzorok hibáival vannak szoros kapcsolatban. Alapvető fontosságú dolog ezért ezeknek a hibáknak időben történő észlelése és elháritása. A repülőgépgyártók jelenleg ennek megoldására az ún. hardware redundancia elvén alapuló eljárásokat alkalmazzák, amelyek sem műszaki megoldásukban, sem járulékos költségeikkel nem illeszkednek a korszerű repülőgép építési technológiák körébe, amelyeknek célja a kedvezőbb üzemanyagfelhasználási és környezetvédelmi követelményekkel való megfelelőség biztosítása és a nagyobb biztonság. A projekt célja olyan, az ún. analitikus redundancia elvén álló detektálási módszerek kidolgozása, amely a repülőgépipar speciális követelményeihez igazodva választ képes adni a kor technológiai kihívásaira.

A projekt célkitűzései:
Az ADDSAFE projekt a projekt tárgyában említett technológiai rést a következő kihívások megválaszolásával hivatott csökkenteni: i) felkarolja az akadémiai kutatási kezdeményezéseket annak érdekében, hogy az ipar tényleges szükségleteinek megfelelő alkalmazott kutatási eredmények, valós igényeket kielégítő elméleti módszerek szülessenek, ii) elősegíti ezen módszerek elfogadását és technólógiai integrációját. A projekt általános célja a rendszerek matematikai modellje ismeretén alapú hibadektálási módszerek, algoritmusok kidolgozása, amelyek képesek a repülőgépek aktív biztonságának növelésére és a fejlesztési/gyártási költségek csökkentésére. Ezeknek a modern detektálási módszereknek technológiába épülésével illetve ezzel párhuzamosan a velük szintézisben kidolgozott új tesztelési eljárások meghonosításával egy új hatósági bizonyítványolási rend kialakítására is javaslatokat ad.

Résztvevők

A projekt hat ország nyolc ipari illetve intézményi résztvevőjének közreműködésével kerül végrehajtásra. A résztvevők között kutatóhelyek (SZTAKI, DLR, CNRS Bordeoux), egyetemek (Univ. Leicester, Univ. Hull, TU Delft) és ipari pertnerek (Airbus, Deimos Space) is képviseltetik magukat. A projekt koordinálását a spanyol Deimos Space S. L. végzi.

Vezető

Edelmayer András, az MTA doktora