Hidrogén Meghajtású, Kooperatív Vezető Nélküli Távérzékelési Eszközök és Kapcsolódó Adatfeldolgozó Keretrendszer Kutatása
A kutatás célja olyan, iparilag releváns távérzékelésre épülő felvételező és változásdetektáló keretrendszer kialakítása, ahol a pályázat során kidolgozott kutatásokban szereplő rendszereket és módszereket magasabb technológia fejlettségi szintre emeljük, ami már közvetlenül piaci hasznosításra alkalmas. A pályázat első felében a módszerek kutatását kifejezetten a védelmi feladatok szempontjait figyelembe véve és releváns piaci szereplők (MVM, MOL, NBSZSZS, ZalaZONE, OVF, etc.) bevonásával kívánjuk folytatni, amit követően két konkrét felhasználási eset során a prototípus szintig juttatunk el. Ezáltal megismerve az elméleti eredmények alkalmazásának buktatóit és a tapasztalatokra építve tervezzük az célok finomhangolását a valós körülmények igényeinek megfelelően. A két esettanulmányt a pályázat során kívánjuk részletesen definiálni, azonban célunk, hogy az egyik a valósidejű szenzoradat-feldolgozást és a hosszú távú autonóm felderítést vizsgálja, míg a másik a különböző szenzorhordozó platformok és különböző információforrások kooperációjára helyezze a hangsúlyt.
A tématerületi kutatás projektvezetőjének és a legfontosabb közreműködők rövid szakmai és tudományos életrajza és kapcsolódó tapasztalatai.
Vanek Bálint PhD., kutatólabor vezető-helyettes (Rendszer és Irányításelméleti Kutatólaboratórium). A kutatási területe a repülőgépek biztonságának növelése mind utasszállító repülőgépek, mind pilóta nélküli légijárművek (UAV) esetén. Kutatásait a hibadiagnosztikán és hibadetektáláson alapuló átkonfiguráló irányításon, aeroszervoelastztikus viselkedésen, valamint a UAV-k közös légtérbe való integrációjával kapcsolatban végzi. Koordinátorként irányította a FLEXOP és FLiPASED H2020 konzorciumokat.
Szirányi Tamás Prof., kutatólabor vezető, a Gépi Érzékelés Kutatólaboratórium alapítója és vezetője 2006-tól a SZTAKI-ban. Kutatási területei: Földmegfigyelés, Robot lokalizáció, Térinformatikai modellezés, Kamerahálózatok. Tudományos projektekhez támogatást nyert az OTKA-tól (2005, 2006, 2008, 2010, 2013 és 2016-ban), az EU FP6 és FP7-től több esetben (MUSCLE, JUMAS, THIS, ProActive), valamint a European Defence Agency (MEDUSA, APIS, MAPIS) és European Space Agency (DUSIREF, OWETIS) alapokból.
Lovas Róbert PhD., igazgatóhelyettes, Párhuzamos és Elosztott Rendszerek Kutatólaboratórium. Vezető kutatója hazai projektnek és nemzetközi konzorciumnak az EU FP5-től H2020 keretprogramokig: 2 FP7 globális e-Infrastruktúra projekt koordinátora, az Agrodat.hu (VKSZ12) projekt Big Data kutatási platformjának vezetője, a H2020 CO-VERSATILE projekt koordinátora, ELKH Cloud projekt igazgatója, OTKA kutatásvezető. Bolyai/Bolyai+ösztöndíjas, MTA Informatikai Tud. Biz. tagja, habilitált egyetemi docens.
Zarándy Ákos Prof. kutatólabor vezető, Számítógépes Optikai Érzékelés és Feldolgozás Kutatólaboratórium. Tudományos érdeklődése: Spektrális megvilágítási technológiák; Speciális képi érzékelés (hiperspektrális képalkotás, holografikus mikroszkópia); Vizuális ütközés előrejelző eszközök UAV-k számára; Fókuszsíkbeli szenzor-processzorok; Képfeldolgozás: algoritmusok, beágyazott megoldások, ipari minőségbiztosítás; Rendszerintegráció: kiugróan nagysebességű