Ugrás a tartalomra

Phonograph

Érintés nélküli adatbeviteli egység, és adatbányászati rendszer fejlesztése, mechanikai hangrögzítésű, muzeális értékek pl. fonográf hengerek megmentésére

Projektadatok

Külső azonosító
GVOP-3.1.1.-2004-05-0301/3.0
Költségvetés
59 000 000 HUF

A magyar és európai kultúra különleges kincse az a gyűjtött hangzó anyag, amelynek egy jelentős részét az MTA-ZTI hangtára őriz fonográf hengereken. Ezek a lágy anyagból készült hengerek, amelyek Vikár Béla, Bartók Béla, Kodály Zoltán és más zenekutatók, korai népzenei gyűjtéseit tartalmazzák megismételhetetlen módon, egyetlen példányban, a korábbi használat során sérültek és sok esetben eltörtek. Hagyományos, mechanikai letapogatással a hengerek megmenthető információit nem lehet teljességgel visszanyerni, és a lejátszás tovább károsítja a hengereket.

A pályázat célja olyan fonográf henger digitalizáló berendezés kutatása fejlesztése, mely a henger digitális matematikai modelljét, fény-letapogatással és grafikus feldolgozással hozza létre, majd a lejátszás szimulációja generálja a hangot zajszűréssel és töredék-illesztéssel. Feladatok: a henger és az árok felületének pontos letapogatása, a barázda matematikai modelljének létrehozása, a szimmetriákon és görbekövetéseken alapuló hangvisszaadás megvalósítása.

Sikeres kutatásunk eredményeként megvalósuló rendszer előnyei a következők:

  • Nem destruktív olvasás
  • Törött, erősen karcos hengerek is beolvashatók
  • A virtuális tű nem átlagolja a felületi hibákat, hanem figyelmen kívül hagyja
  • A jel-zaj viszony lényegesen növelhető