Együttműködési megállapodást kötött a KSH és a Mesterséges Intelligencia Nemzeti Laboratórium
Együttműködési megállapodást írt alá a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) és a HUN-REN SZTAKI által koordinált Mesterséges Intelligencia Nemzeti Laboratórium (MILAB). A kutatási, innovációs kooperáció célja a szinergiák hatékony kihasználásával a mesterséges intelligencia (MI) intenzív bevonása a statisztika-előállításba a folyamatok gyorsítása és a hatékonyság növelése érdekében. A tudásmegosztás során a KSH és a MILAB közösen keresik a megoldást a felmerülő szakmai kihívásokra ágazati szakértelmük alkalmazásával. A felek a megállapodást sajtónyilvános esemény keretében, 2025. május 14-én írták alá a Statisztikai Palotában.
A Központi Statisztikai Hivatal elkötelezett a folyamatos innováció, a haladó technológiák által nyújtott lehetőségek kihasználása és ezáltal a folyamatainak egyszerűsítése, automatizálása mellett. E cél érdekében 2025. május 14-én együttműködési megállapodást kötött a Mesterséges Intelligencia Nemzeti Laboratóriummal. A megállapodó felek a rendelkezésre álló adatok minél korszerűbb feldolgozását, valamint az adatok hatékony begyűjtését szeretnék fejleszteni a mesterséges intelligencia segítségével. A KSH és a MILAB a továbbiakban az információ- és tudásmegosztásban, a MILAB konzorciumvezető intézetével – HUN-REN Számítástechnikai és Automatizálási Kutatóintézettel – közös kutatások lefolytatásában, szakértői partnerségben és egymás kölcsönös szakmai támogatásában fog együttműködni.
A KSH stratégiájának súlyponti eleme az innováció iránti elkötelezettség olyan megoldásokkal, melyek lehetővé teszik a változó környezethez és trendekhez való gyors alkalmazkodást, valamint az újonnan felmerülő adatigények korai felismerését és előremutató lépések megtételét a megszokott minőségi kritériumoknak való megfelelés mellett.
A mesterséges intelligencia az adatgyűjtésben és -feldolgozásban, az adatelemzésben és az egyéb statisztikai jellegű feladatok elvégzésében egyre nagyobb szerepet kap napjainkban. A KSH jelenleg is használja a mesterséges intelligencia által nyújtott lehetőségeket. A Hivatal a most létrejött megállapodás keretében további MI-alapú módszertani és szakstatisztikai megoldásokat kíván találni, melyeket a szakmai feladatai elvégzése során alkalmazhat. Ilyen alkalmazási terület például a gépi szövegfeldolgozás, a különböző adatállományok strukturálása vagy a gazdaság és társadalomszerkezeti modellezés.
Dr. Benczúr András, a MILAB szakmai vezetője hozzátette, hogy a mesterséges intelligencia olyan kutatási terület, amely már a kezdeti fázisban is tele van gyakorlati alkalmazási lehetőségekkel. A KSH eleve adatelemzéssel foglalkozik, ezt kiegészítve MI-eszközökkel olyan gyakorlati hasznosítást lehet elérni, amelynek akár nemzetgazdasági hatása is lehet.
Címlapfotó, balról jobbra: Kanizsainé Dörnyei Mariann, HUN-REN SZTAKI gazdasági igazgató; Benczúr András, a Mesterséges Intelligencia Nemzeti Laboratórium szakmai vezető; Ádám Dénes, a Kommunikációs és Architekturális Igazgatóságot irányító elnökhelyettes; Monostori László, HUN-REN SZTAKI, igazgató
