A mesterséges intelligencia matematikai alapjai - Nemzeti Kiválósági Program
Projektadatok
Vezető részleg
A mesterséges intelligencia (AI) évtizedek óta az informatikai kutatás nagy ígérete, az ezzel kapcsolatos kutatások átformálták a gondolkodásunkat az ember-gép kapcsolatról. Az utóbbi évtizedben jelentős áttörések születtek a területen, napjainkban forradalmasítva a beszédfelismerés, gépi fordítás, számítógépes látás, egészségügyi támogató rendszerek vagy autonóm járművek és robotok alkalmazását. Az iparban óriási erőfeszítéseket tesznek ezen technológiák fejlesztésére és alkalmazására, ugyanakkor a terület elméleti alapjai sok esetben kidolgozatlanok, így például a jelenlegi áttörésekben központi szerepet játszó mély tanulás területén. Nagyon sok gépi tanulásban alkalmazott technika ad hoc próbálkozások és heurisztikákra épülő gondolatmenetek eredménye, erős elméleti alapok nélkül. A magyar matematikaoktatás és -kutatás magas színvonala rendkívüli lehetőséget teremt, hogy felzárkóztassa az országot a jelenleg zajló mesterségesintelligencia-forradalom élvonalához.
Pályázatunk célja, hogy megalapozzuk hazánkban a gépi tanulással kapcsolatos kutatásokat, és hidat építsünk a matematikai elmélet és a gépi tanulás gyakorlata között, összekapcsolva az elméleti kutatási tevékenységet a mesterséges intelligencia gyakorlati alkalmazásával, kétirányú információáramlást lehetővé téve matematikusok és mérnökök között.
A SZTAKI elsődleges feladata a kifejlesztett modellek konkrét problémákhoz, például nyelvtechnológia és a gépi érzékelés adaptálása. A gépi tanulás fontos szerepet tölt be többek között az irányításelméletben, gyártási folyamatok előrejelzésében vagy éppen biológiai jelenségek megértésében, modellezésében vagy felismerésében.
Résztvevők
- Rényi Alfréd Matematikai Kutatóintézet (konzorciumvezető)
- Számítástechnikai és Automatizálási Kutatóintézet
- Pázmány Péter Katolikus Egyetem
- Eötvös Loránd Tudományegyetem
- Szegedi Tudományegyetem.