Ugrás a tartalomra

IOL

A szürkehályog hatékony gyógyítását elősegítő orvostechnikai kutatás-fejlesztések

A szürkehályog hatékonyan gyógyítható új mesterséges szemlencsék beültetésével. Mivel a beültetett mesterséges szemlencsék fokuszát nem tudja állítani a szemünk, ezért a legmodernebb mesterséges szemlencsék több fókuszúak, hogy a páciens egyszerre közelre és távolra is lásson vele. A projekt keretében célunk szimulációkon keresztül megvizsgálni, hogy a különböző neurális adaptációs mechanizmusok segítségével hogyan, mikor és mennyire tud az idegrendszer alkalmazkodni a lencseátültetés utáni, speciálisan megváltozott optikai leképezéshez a többfókuszú lencsék esetén.

Munkánk során a következő kérdésekre keressük a válaszokat: Milyen leképzési hibák azok, amelyeket az adaptáció segítségével hatékonyan ki tud javítani a látórendszer, és ezek hogyan befolyásolják a műtét utáni végleges látásélességet? Az így nyert információk alapján hogyan érdemes optimalizálni a beültetendő lencsék optikai tulajdonságait?

Résztvevők

Medicor, SOTE, BME, SZTAKI

Projekt várható eredményei

A projekt során elkészült egy olyan humán látórendszer szimulátor, amely képes dinamikus látványok (input videok) kiértékelésére, és az azokra adott különböző retinacsatornák időbeli válaszának kiszámítására. A szimulátor az input videót újramintavételezi a retina érzékelőinek sűrűségeloszlását figyelembe véve. A számítások felgyorsítása érdekében a szimulátor GPU-n került implementálásra.

A szimulátorhoz elkészült egy két kamerás képi adatgyűjtő egység, amely képes úgy felvenni egy látványt , mintha azt egy ember a beültetett többfókuszú lencséjével látná, ezzel képesé válik a legmodernebb IOL lencsékkel való látás szimulálására.

Vezető