Geometriai Modellezés és Számítógépes Látás Kutatólaboratórium
A Geometriai Modellezés és Számítógépes Látás (GMSZL) Laboratóriumban a számítógépes látással kapcsolatos egyik legfontosabb célkitűzés fotorealisztikus 3D-4D modellek építése multimodális
érzékelőkből származó adatok alapján. Ezek az érzékelők sokfélék lehetnek: hagyományos kamerák, lézerszkennerek, CT gépek. A különböző érzékelőkkel nyert adatokat feldolgozzák, és az eredményeket egyesítik, így valós tárgyak és színterek részletgazdag, geometriailag helyes modelljeit kapják meg. Algoritmusokat is fejlesztenek, implementálnak és tesztelnek a következő területeken: kétdimenziós és háromdimenziós adatok egyesítése, jellegzetes pontok meghatározása képeken és alakzatokon, képek szegmentálása, görbék és felületek illesztése, morfológia.
==Legfontosabb kutatási területek==
- Statikus és mozgó, nem-merev objektumok rekonstrukciója
- Deformálható felületek leírása
- Mért 3D adatok feldolgozása és regisztrációja
- Változás-detektálás, mozgáselemzés és -követés
- Statikus és dinamikus textúrák elemzése
- Kép- és alakzatfelismerés
- 3D-4D vizualizáció
- Ipari és orvosi alkalmazások, kulturális örökség megőrzése
==Kiemelkedő eredmények==
- Egy nagyszabású hazai orvosi projektben különböző képalkotó eljárásokkal (CT, MR, röntgen) nyert adathalmazokból regisztrációs és szegmentáló algoritmusokkal felépítették az emberi térd új háromdimenziós modelljét. Ezt a térd mozgásformáinak tanulmányozására, műtétek támogatására és új protézis kifejlesztésére használják.
- Felépítettek egy, a régiónkban egyedülálló [[http://vision.sztaki.hu/4Dstudio 4D stúdiót]], ahol mozgó emberekről dinamikus 3D modelleket készítenek. A GPU-alapú megvalósítás lehetővé teszi a valós idejű megjelenítést is.
- Elkészítettek egy, a strukturált fénycsíkok elvén alapuló, forgóasztallal egybekötött [[http://vision.sztaki.hu/iris-nkth 3D szkennert]], amivel akár csillogó felületű tárgyakról is készíthető 3D modell.
- A [[http://www.realeyesit.com Realeyes]] nemzetközi vállalattal történő együttműködés eredményeképpen elkészítettek egy olyan tekintetkövető rendszert, amely statikus (alig mozgó) arcok esetén speciális eszköz nélkül, egyszerű webkamerák felvételeiből meghatározza, hogy a felhasználó a monitor mely területére néz.
- Az [[http://www.api-international.com API-International]] német vállalattal és magyarországi leányvállalatával együttműködve lézeres autógumi-bordázatot mérő szoftvert fejlesztettek. A prototípus a párizsi Equip Auto 2011 kiállításon az innovációs fődíjat (Golden Trophy) nyerte el a "Services - Service Stations" kategóriában.
==Termékek/szolgáltatások==
Oktatás, tanácsadás és szoftverfejlesztés az alábbi témakörökben:
- 3D-4D rekonstrukció
- Képfeldolgozás
- Mozgás- és tekintetkövetés
- Kamera és egyéb szenzorok kalibrációja
**Részletes információk az osztályról:**
{{http://vision.sztaki.hu/prospectus/prosp-thumbnail.jpg http://vision.sztaki.hu/prospectus/SZTAKI_2013_labor_ismertetok_gmszl.p… 'alternatív szöveg'}}