Lézeres távhegesztő gyártócellák konfigurálása és automatikus programozása
A robotika és lézeres hegesztési technológia utóbbi években lezajlott fejlődése új lehetőségeket teremt, különösen az autóipar számára: a fizikai kontaktus nélküli hegesztés jelentősen rövidebb ciklusidővel, nagyobb rugalmassággal, ugyanakkor kisebb energiaigénnyel jár.
Az EU által támogatott RLW Navigator projekt keretében a Mérnöki és Üzleti Intelligencia Kutatólaboratórium munkatársai kidolgoztak egy szoftver eszközkészletet, mely lehetővé teszi a távhegesztő gyártócellák konfigurálását, működésük optimalizálását és szimulálását, valamit a hegesztő robot automatikus offline programozását.
A munkafolyamat standard input adatokból kiindulva, több, mérnöki interakciót is támogató tervezési fázison át állítja elő végül a hegesztő robot által végrehajtható kódot. A tervezés eredményeit a partnerek berendezéseivel és termékeivel fizikai kísérletek során is verifikálták és validálták.
A hamarosan záruló projekt az innovatív kísérleti, szimulációs, optimalizálási és mérési eljárások egy olyan portfólióját dolgozta ki, mely segítségével lehetővé válik lézeres távhegesztő rendszerek „elsőre-helyes” tervezése és rendszerbe állítása, mindenekelőtt autóipari alkalmazásokban. A konzorcium az eredményeket egy “From Design to Production: Simulation and Optimisation of the Body in White Joining Process” című ipari szimpóziumon mutatja be 2014. december 9-én, a University of Warwick WMG laboratóriumában. A részletes program és regisztráció itt elérhető.
Kapcsolat: Dr. Váncza József
![](/sites/default/files/styles/full/public/2016/news/images/hj_01_2.jpg.webp?itok=HI9f0XUT)