Ugrás a tartalomra

Bokor József professzor, a HUN‑REN SZTAKI tudományos igazgatója kapta idén a HUN-REN Kiválósági Díjat

Kiemelkedő szakmai életútja, példaértékű oktatói munkássága és maradandó tudományos eredményei elismeréseként vehette át a HUN-REN Kiválósági Díját Bokor József professzor, az MTA rendes tagja, a HUN-REN SZTAKI tudományos igazgatója.

A HUN-REN Kiválósági Díját olyan kutatók kaphatják, akik a hazai és külföldi tudományos közegben egyaránt széles körű elismerésnek örvendenek, valamint éveken át kimagasló tudományos teljesítményt nyújtanak, illetve kiváló kutatási eredményeket, szabadalmakat tudhatnak magukéinak.

Kiemelkedő szakmai munkája elismeréseként a díjat évente egy olyan kutatónak ítélik oda, aki a HUN-REN Központ irányítása alá tartozó kutatóhelyeken dolgozik. 2024-ben a HUN-REN Kiválósági Díjat kitüntetettje Bokor József professzor, aki a HUN-REN december 5-i díjátadó gáláján vette át az elismerést a Nemzeti Múzeumban.

Bokor József villamosmérnök, egyetemi tanár, a Magyar Tudományos Akadémia rendes tagja, a HUN-REN Számítástechnikai és Automatizálási Kutatóintézet (HUN-REN SZTAKI) tudományos igazgatója. 1972-ben szerzett diplomát a Budapesti Műszaki Egyetem Villamosmérnöki Karán, automatizálás szakon. 1977-től egyetemi doktor, 1990 óta akadémiai doktor. 2011‒2017 között az MTA Elnökségének tagja, majd 2017 és 2020 között alelnöke. Az MTA delegálta az Eötvös Lóránd Kutatási Hálózat Irányitó Testületébe, ahol alelnöki feladatot látott el 2020-tól 2023-ig.

1982 óta oktat a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetemen, a Szent István Egyetem címzetes egyetemi tanára, a Széchenyi István Egyetem Járműipari Kutatóközpontjának vezetője. Az Óbudai Egyetem és a Temesvári Műszaki Egyetem díszdoktora.

Vendégkutatója volt az Imperial College-nak, az MIT-nek és a Delft University-nek. A University of Minnesota Aerospace Department kutatóprofesszora; NASA, ONR és NSF kutatási projektekben vett részt.

A Széchenyi-díj, a Magyar Érdemrend Középkeresztje, a Simonyi-díj, a Bánki Donát-díj, az Apáczai-díj, a Heliosz-díj, a Gábor Dénes-díj kitüntetettje. International Federation of Automatic Control (IFAC) Fellow, Institute of Electrical and Electronics Engineers (IEEE) Life-Fellow, korábban az IFAC Council tagja.

Kutatási területe a lineáris és nemlineáris, többváltozós dinamikus rendszerek elmélete és automatizálása, eredményeit járműszerkezetek, illetve járműdinamikai modellek tervezésénél alkalmazzák hazánkban és világszerte. Több mint tíz szakkönyv, hatszáz tudományos dolgozat szerzője vagy társszerzője több ezer hivatkozással.