Ugrás a tartalomra

A HUN-REN SZTAKI-ban tartották az A11y Budapest meetupot a webes akadálymentesítésről

2024. november 5-én rendezték meg a Precognox A11yBudapest meetupját, amit a HUN-REN SZTAKI támogatásával, annak Kende utcai székházában tartottak, hibrid formában. Az esemény a webakadálymentesítés fontosságát állította középpontba, és a jogi, technológiai, valamint társadalmi vonatkozásokat vizsgálta.

Szántai Károly, webakadálymentességi szakértő nyitóbeszédében kiemelte, hogy nincs a mostnál alkalmasabb idő az akadálymentesítésre, hiszen az a11y az internettel egyidős. A megnyitót három előadás és egy kerekasztal-beszélgetés követte.

Az első előadásban Dr. Tábor István, coach saját élettörténetét osztotta meg, amely inspirációként szolgált a hallgatóság számára. Egy koponyaműtét következtében 54 éves korában elvesztette látását, de felépülése után visszatért eredeti pozíciójába, multinacionális cég vezérigazgatójaként. Történetében bemutatta, hogyan segítette őt az informatika és az akadálymentesség abban, hogy újra aktív szereplője legyen a munkaerőpiacnak. Beszélt arról is, hogy a látásukat elvesztők 70%-a nem tér vissza dolgozni, illetve arról, hogy Magyarországon a munkaképes fogyatékossággal élő személyek csupán 30-35%-a áll munkajogviszonyban. Példákat hozott saját mindennapjaira is: vakvezető kutyával közlekedik, okosotthon rendszert és navigációs alkalmazásokat használ, sőt, még síelni is eljár, amihez a Blindsquare applikáció és egy hegyimentő segítségére támaszkodik.

A második előadásban Dr. Kemény Péter, akadálymentesítési szakértő beszélt, aki több mint tíz éve foglalkozik akadálymentesítéssel, vonatkozó jogszabályokról és irányelvekről. Kiemelte, hogy az ENSZ fogyatékossággal élők jogairól szóló egyezménye (UNCRPD) és a magyar fogyatékossági és esélyegyenlőségi törvények egyaránt kötelezővé teszik a szolgáltatások és termékek akadálymentesítését. Kitért arra, hogy ezek az előírások a teljes ellátási láncot érintik, a gyártóktól a forgalmazókig, ugyanakkor bizonyos esetekben (pl. aránytalan teher vagy mikrovállalkozások) engedmények is léteznek. Hangsúlyozta, hogy az akadálymentesség technikai megvalósítása nemcsak egy jogi követelmény, hanem az esélyegyenlőség és befogadás alapvető feltétele.

Az utolsó előadást Edelényi Zsolt, web-akadálymentesítési specialista tartotta az akadálymentesség gazdasági hatásairól és üzleti vonatkozásairól. Rámutatott, hogy egy akadálymentes weboldal mindenki számára könnyebbé és élvezetesebbé teszi a használatot, nemcsak a fogyatékossággal élők számára. Példaként említette a Tesco akadálymentes webshopját, aminek a forgalma a fórumokon való ajánlások miatt a COVID-időszak alatt háromszorosára növekedett. Az a11y növeli a konverziós rátákat, csökkenti a jogi kockázatokat, és hosszú távon költséghatékonyabb működést eredményez. Hangsúlyozta, hogy fontos minél korábban elkezdeni webes felületeink a11y-es fejlesztését és azt is, hogy a termékeinket, szolgáltatásainkat kérdés nélkül, minden személy számára elérhetővé kell tennünk.

Az esemény egy kerekasztal beszélgetéssel zárult, ahol a résztvevők azt vitatták meg, hogy az akadálymentesség hogyan válhat mindennapi gyakorlattá, és milyen kihívásokkal kell szembenézni ezen a területen. Egyetértettek abban, hogy nincs kiemelt célcsoport, mivel az akadálymentesség mindenkit érinthet. A beszélgetés során szó esett arról is, hogy sok cég alábecsüli a fogyatékossággal élők vásárlóerejét, ezért nem tartja szükségesnek termékei vagy szolgáltatásai akadálymentesítését. Felvetették az automatikus ellenőrző eszközök, például a mesterséges intelligencia alapú megoldások előnyeit és korlátait, illetve azt, hogy a szabványok és a jó gyakorlatok hogyan egészíthetik ki egymást.