![](/sites/default/files/styles/hero/public/default_images/event_placeholder_12_3_4_26.png.webp?itok=n6mp4pg5)
Vanek Bálint előadása a Budapest Science Meetupon
Május 13-án, csütörtök este 7-től várja az érdeklődőket 2021 negyedik online Budapest Science Meetupja, ahol ezúttal két előadó lesz. Szó esik arról, hogyan lehetne környezet-barátabbá tenni a repülést, illetve arról is, miként keletkeznek csillagokban a bennünket körülvevő elemek, legalábbis nagy részük.
A meetupba immár megszokott módon, Zoomon keresztül lehet majd bekapcsolódni, ennek a linknek a segítségével.
Program
Vanek Bálint - SZTAKI
"A modern utasszállító repülőgépek gazdaságosabbá tételében mind a meghajtás terén, mind a repülő sárkányszerkezet építés terén eljutottunk a hagyományos technológiák határáig, azonban már látható, hogy a fejlődés nem törik meg és jelentős paradigmaváltás várható a következő évtizedben. A hidrogén meghajtás komoly kihívásokat tartogat, de mellette a repülőgép sárkányszerkezetének és irányítórendszerének együttes 'multidiszciplináris' tervezése önmagában is akár 10% megtakarítást eredményezhet. A jövő kihívása az egyre kecsesebbé és rugalmasabbá váló szárnyak és törzs aktív irányítása, a rezonancia jelenségek csökkentése. Az előadásban bemutatom a jövő generációs repülőgépek szerkezetépítési és kapcsolódó irányítási kérdéseit, valamint bemutatom az ehhez kapcsolódó SZTAKI-s hozzájárulásokat."
Eredetünk kozmikus kohói
Világos Blanka - CSFK Konkoly Thege Miklós Csillagászati Intézet; ELTE
"Honnan származunk? Hol keletkeztek azok az alkoltó elemek, amik felépítik a minket körülvevő világot? A nukleáris asztrofizika célja a válasz keresése erre az érdekfeszítő kérdésre. Csillagok ipari fúziója felel a vasnál könnyebb kémiai elemek keletkezéséért, de hogyan jöhettek létre az annál is nehezebb atomok? Neutroncsillagok összeolvadása, esetleg hatalmas energiájú szupernóvarobbanások során? Talán épp most kerültünk egy lépéssel közelebb a válaszhoz."