SEE-GRID
Projektadatok
Vezető részleg
A kutató laborok közötti egyre több helyen megtalálható nagysebességű hálózati infrastruktúra, valamint az a tény, hogy a hálózati kapacitás sokkal gyorsabban növekszik, mint a processzorsebesség, illetve tárolási kapacitás (Moore törvény vs. tárolási kapacitásnövekedés, illetve optikai hálózati kommunikáció), napjainkban lehetővé tette a nagy földrajzi távolságokon történő erőforrás elosztást, ismertebb nevén a Grid paradigmát. Ezt az integrált hálózatot és köztesréteg környezetet e-infrastruktúrának (eInfrastructure) is nevezik. A Grid-re alkalmas e-infrastruktúra technológiák, amelyeket a kutatók a világ számos pontján, egymással párhuzamosan fejlesztenek, új távlatokat nyitnak a globális együttműködésben és kutatásban - melyre gyakran eScience hivatkoznak.
Számos nemzeti és nemzetközi kezdeményezés született, a "World Wide Grid" és alkalmazásainak megalkotásában, mely az egyik fő világméretű kutatási és fejlesztési téma századunkban. Azonban a jelenlegi dél-kelet európai (SEE) hálózati infrastruktúra nem rendelkezik még a megfelelő technológiákkal és szakértelemmel, mely lehetővé tenné, hogy ezeket az aktuális kutatási és technológiai irányokat kövesse.
A SEE-GRID projekt specifikus támogatást szándékozik nyújtani annak érdekében, hogy a dél-kelet Európai országok felzárkózzanak és aktív tagként részt vegyenek a Pán-Európai, valamint világméretű Grid kezdeményezésekben. Ezt a célt a technológiai tudás elterjesztésével, konferenciák rendezésével, bemutató hálózatok kiépítésével, demonstrációs alkalmazások fejlesztésével, illetve Grid-hez adaptálásával, üzemeltetési és támogató központok kialakításával, valamint megvalósíthatósági tanulmányok, és javaslatok, illetve a dél-kelet európai Grid és az európai kutatói terület integrálásának ütemtervének kidolgozásával fogja elérni. A projekt célja a dél-kelet európai területek és a vezető európai területek közötti "digitális szakadék" csökkentése, a régió területén található tudományos és gazdasági potenciál támogatásának, és kiaknázásának lehetővé tétele.
A SEE-GRID célkitűzései a következők:
- Személyes emberi kapcsolatokra épülő szakértői hálózat létrehozása a Grid-ek, eScience és e-infrastruktúra tématerületeken dél-kelet Európában.
- Támogatás nyújtása a Pán-Európai Grid törekvések és eredmények (pl. RIDSTART, DAMIEN, DATAGRID, EUROGRID, CROSSGRID, DATATAG, EGEE, stb.) dél-kelet európai régióban történő bevezetésére.
- Kooperáció a GEANT, SEEREN nemzetközi projektekkel, valamint az infrastruktúrájuk és eredményeik felhasználása a régióban.
- A régió helyi Grid hálózati egységeinek integrációja, regionális teszthálózat kiépítése, valamint a hálózat működőképességének demonstrálása teszt alkalmazások segítségével.
- A Grid fejlesztésekhez, kutatásokhoz kapcsolódó tudatosság elősegítése a régióban.
- Csökkenteni a digitális megosztottságot, valamint a dél-kelet európai Grid közösség felzárkóztatása a kontinens többi országához.
- Regionális és nemzetközi együttműködés támogatása a dél-kelet európai területen és a szomszédos országokkal.
Annak érdekében, hogy ezek a célok teljesüljenek alapvető fontosságú a projektben dolgozó partnerek közötti szoros együttműködés, mert csak ez teheti lehetővé ez egyes tagországok különböző helyzetének és igényeinek figyelembevételét. A projekt partnerek többek között infrastruktúra illetve szoftverfejlesztéssel, integrációs tevékenységgel, tréningek illetve konferenciák szervezésével támogatják a projektet.
Résztvevők
- Greek Research and Technology Network - GRNET
- Centre Europeene pour la Research Nucleaire - CERN
- Central Laboratory for Parallel Processing - BAS
- National Institute for Research & Development in Informatics,ICI
- The Scientific and Technical Research Council of Turkey-TUBITAK
- Parallel and Distributed Systems Laboratory - MTA SZTAKI
- Institute of Informatics and Applied Mathematics - INIMA
- B&H Academic and Research Network - BIHARNET
- Macedonian Academic and Research Network - MARNET
- Academic and Research Network of Yugoslavia - AMREJ
- Ruder Boskovic Institute - RBI