Továbbjutási esélyek a megújult Bajnokok Ligájában
A 2024/25-ös szezontól jelentősen megváltozott a nemzetközi európai labdarúgó kupasorozatok formátuma: a korábbi csoportkört egy 36 csapatos alapszakasz váltja fel, ahol az összes csapat egyetlen ligában szerepel. A két legrangosabb kupában, a Bajnokok Ligájában és az Európa Ligában minden csapat nyolc különböző ellenfél ellen játszik négyszer hazai pályán, négyszer idegenben. Az új lebonyolítás miatt a korábbinál lényegesen nehezebb felmérni a csapatok továbbjutási esélyeit.
A Mérnöki és Üzleti Intelligencia Kutatólaboratórium Operációkutatás és Döntési Rendszerek Kutatócsoport tudományos munkatársai, Csató László és Gyimesi András, egy nemzetközi projekt keretében – belga és holland kutatókkal közösen – minden forduló előtt friss előrejelzést készítenek és röviden értékelik annak eredményeit. Az elemzések a https://www.mathsportinternational.com/UEFA/UEFAleagues.htm oldalon érhetők el.
Az idei évtől kezdve a Bajnokok Ligája és az Európa Liga alapszakasza teljesen megújul, a megszokott négycsapatos, oda-visszavágós csoportmérkőzések helyett a 36-36 csapat egyetlen ligában versenyez. A klubokat az elmúlt évek nemzetközi kupateljesítményüket tükröző UEFA klubkoefficienseik alapján négy, 9-9 csapatos kalapba sorolják. Minden csapat minden kalapból egy ellenféllel otthon, eggyel idegenben találkozik. A csapatokat nyolc-nyolc mérkőzésük eredményei alapján rangsorolják, az első szempont a megszerzett pontok száma, ezt követi a gólkülönbség, a több rúgott gól, majd számos további kritérium. Az első nyolc helyezett közvetlenül a nyolcaddöntőbe jut, a 9-24. helyezettek pedig egymás ellen játszanak a legjobb 16 közé jutásért.
Az esélyek
Az előrejelző modell alapja – Csató László egy korábbi kutatása nyomán – a csapatok Élő-pontszáma, ami az UEFA klubkoefficienssel szemben jóval több mérkőzést vesz figyelembe és fejlettebb módszertannal készül, ezért pontosabb becsléseket ad. Például a tavalyi angol bajnokság második helyezettje, az Arsenal az UEFA rangsorsa szerint csak a második kalapba került, Élő-pontszáma azonban a 4. legmagasabb. Ennek megfelelően a számítások szerint mintegy 85%-os valószínűséggel ott lesz a legjobb 16 között – ennél érdemben csak a címvédő spanyol Real Madrid (90%) és a legmagasabb Élő-pontszámú angol Manchester City (közel 97%) rendelkezik kedvezőbb esélyekkel. Az első kalap kilenc csapatának mindegyike legalább 60%-os valószínűséggel ott lesz a nyolcaddöntőben.
Érdekes még a francia bajnok Paris Saint-Germain és a tavalyi döntős német Borussia Dortmund esete: bár papíron a francia csapat erősebb, a sorsolás szeszélye folytán a Dortmund több mint 16 százalékponttal (61 helyett 77%) nagyobb valószínűséggel játszhat a nyolcaddöntőben. A sorsolás nyertesei közé tartozik még a német Bayern München és VfB Stuttgart, illetve a skót Celtic, míg az angol Liverpool, a holland Feyenoord, és a cseh Sparta Praha bosszankodhat. A selejtező bajnoki ágáról bekerült öt csapat alig „rúghat” labdába a legjobbak mellett, a szlovák Slovan Bratislava közel 95%-os eséllyel az utolsó nyolc között végez.
A második számú kupasorozatban, az Európa Ligában az angol Manchester United és Tottenham, a portugál Porto, illetve az olasz Lazio és Roma a favoritok, 80% feletti eséllyel rendelkeznek a nyolcaddöntős részvételre. A két török csapat, a papíron valamivel erősebb Fenerbahçe (54%) és a Galatasaray (75%) között megfigyelhető drasztikus különbség annak köszönhető, hogy előbbi csapat sorsolása szinte a legrosszabb, utóbbié viszont a legjobb a 2024/25-ös szezonban. A magyar bajnok Ferencváros 76%-os eséllyel az alapszakasz végén búcsúzhat a további küzdelmektől, az első nyolc helyezés elérésében – legalábbis a papírforma szerint – szinte reménykedni is felesleges.
Címlapi kép: Fikri Rasyid // Unsplash