Ugrás a tartalomra

A HUN-REN SZTAKI által koordinált EXCELL H2020 projekt is bekerült az EU tudományos kutatást támogató programjainak 40 éves jubileumát ünneplő 40 sikersztori közé

2024-ben ünnepli 40 éves jubileumát az Európai Unió tudományos programsorozata: 1984-ben indult az első kimondottan kutatás-fejlesztést célzó EU-s támogatási keret, a neves alkalomra pedig 40 sikertörténetet („Success Story”) sorol fel az Európai Bizottság. Ezek egyike a Horizon 2020 program keretében, 2016-ban indult „Actions for Excellence in Smart Cyber-Physical Systems applications through exploitation of Big Data in the context of Production Control and Logistics”, röviden EXCELL projekt, amiben a HUN-REN SZTAKI összesen négy ország intézményeit koordinálta.

„A digitális és a valós világot ötvöző kiber-fizikai gyártórendszerek az intelligens gyárak, közlekedési- és elektromos hálózatok, sőt a városok fejlődését is elősegítik. Az EU által finanszírozott kutatók alaposan megvizsgálják a dolgok internetének (Iinternet of Things – IoT) és a nagyméretű adatoknak a bővülő környezetében rejlő lehetőségeket és kockázatokat” – írja az Európai Bizottság weblapja.

A 2016 és 2018 között futó EXCELL projektet a HUN-REN SZTAKI koordinálta, célja pedig a big data eljárások kiber-fizikai gyártórendszerekkel kapcsolatos felhasználásának kutatása volt. A négy különböző ország egy-egy intézményének (a magyar HUN-REN SZTAKI mellett a brit Aston University, a német Fraunhofer-FIT, valamint a belga KU Leuven) közös munkáját összefogó projekt többek között az IoT megoldások, az emberek és gépek közti hatékony interakciók, az intelligens üzleti eljárások fejlesztése, valamint az adatbányászat területére fokuszált és ért el sikereket.

Az összesen nyolc meghatározott kutatási területből minden konzorciumi tag kettőért felelt. A HUN-REN SZTAKI az adatok átjárhatóságának („Data interoperability”), valamint nyomonkövethetőségének („Tracking and tracing”) területeit felügyelte és ért el rajtuk kimagasló eredményeket. A projekt a mérnöki megoldások mellett nagy hangsúlyt fektetett a támogató készségek fejlesztésére is, ideértve a technológia sikeres ipari transzferjének szellemi támogatását, az érzelmi intelligencia fejlesztését, vagy akár a vezetői státusszal járó stressz kezelését. Az EXCELL tevékenységei négy klaszter szerint oszlottak meg: a tudományos hatás, az ipari innováció, a fenntarthatóság, valamint az általános értelemben vett társadalmi hatás is kiemelt fontossággal bírtak – ezek a területek a projekt 2018-as zárása óta csak még hangsúlyosabbak lettek az összes diszciplínában.

A projekt eredményeként a tagintézmények közti együttműködés több szinten is elmélyült, közös kutatások, publikációk születtek, és más tudományágak képviselői is találtak közös pontokat az EXCELL társadalmilag is fontos célkitűzéseivel. A konzorciumi együttműködés gördülékenysége, az EXCELL akadémián és iparon átívelő, összekötő szerepe, valamint a projekt általános eredményessége ágyaztak meg a hét éven át tartó, 2024-ben véget ért „Centre of Excellence in Production Informatics and Control (EPIC CoE)” projektnek is, amit szintén a HUN-REN SZTAKI koordinált.

Az EXCELL a HUN-REN SZTAKI-n belül a Mérnöki és Üzleti Intelligencia Kutatólaboratóriumhoz, azon belül Dr. Zudor Elisabeth igazgatói tanácsadóhoz, EU projektekért felelős csoportvezetőhöz tartozott. A projektről 2024. december 12-én a Horizon: the EU Research and Innovation Magazine is írt. A cikkben Zudor Elisabeth is nyilatkozott, kiemelve, hogy az egyre nagyobb figyelmet kapó fenntarthatóság komplexitása számtalan területtől követel szaktudást, és a kiber-fizikai gyártórendszerek fejlődése, kutatása is szükséges a sikerhez.

Projektpartnerek

HUN-REN Számítástechnikai és Automatizálási Kutatóintézet (projekt-koordinátor)

Fraunhofer Institute for Applied Information Technology FIT

Aston University

KU Leuven