Skip to main content

Lead researcher at HUN-REN SZTAKI and ARNL presents future of active flutter suppression at ONERA in Toulouse

Vanek Bálint, a HUN-REN SZTAKI Rendszer és Irányításelméleti Kutatólaboratórium, valamint az ARNL vezető kutatója “Future Perspectives of Active Flutter Suppression Technologies Based on Recent Flight Tests” címmel szakmai előadást tartott a toulouse-i ONERA – The French Aerospace Lab intézetben. Az előadás áttekintést adott a FLEXOP és FliPASED H2020 projektek részeként végrehajtott kísérleti repülési kampányokról, kiemelve a vezető európai űrkutatási intézményekből (HUN-REN SZTAKI, TUM, DLR és ONERA) álló konzorcium által sikeresen végrehajtott, világelső aktív flatter-elnyomást vizsgáló repülési teszteket.

Dr. Vanek Bálint, a HUN-REN SZTAKI Rendszer és Irányításelméleti Kutatólaboratórium, valamint az ARNL vezető kutatója meghívást kapott, hogy “Future Perspectives of Active Flutter Suppression Technologies Based on Recent Flight Tests” (Az aktív flatter-elnyomási technológiák jövőbeni perspektívái a legújabb repülési tesztek alapján) címmel szakmai előadást tartson a toulouse-i ONERA – The French Aerospace Lab intézetben 2025. március 13-án.

Az előadás bemutatta a HUN-REN SZTAKI kulcsfontosságú hozzájárulásait és koordinációs szerepét a FLEXOP és FliPASED H2020 kutatási projektekben, amelyek európai viszonylatban is jelentős szerepet játszottak az aktív aeroelasztikus szabályozás határainak kiterjesztésében. Vanek Bálint áttekintést adott az ezen projektek részeként végrehajtott kísérleti repülési kampányokról, kiemelve a vezető európai űrkutatási intézményekből (HUN-REN SZTAKI, TUM, DLR és ONERA) álló konzorcium által sikeresen végrehajtott, világelső aktív flatter-elnyomást vizsgáló repülési teszteket.

A látogatás különleges momentuma maga a helyszín volt: az előadás az ONERA „Kálmán Rudolf” konferenciatermében zajlott, amelyet a világhírű amerikai magyar irányításelméleti kutató tiszteletére neveztek el. Kálmán Rudolf öröksége a modern irányításelmélet terén szimbolikus mélységet adott a magyar kutatók által a HUN-REN SZTAKI-ban kifejlesztett csúcstechnológiájú repülésirányítási megoldások megvitatásához.

A látogatás tovább erősítette a HUN-REN SZTAKI és az ONERA között régóta fennálló együttműködést, és aláhúzta Magyarország folyamatos hozzájárulását az élvonalbeli űr- és repülőmérnöki kutatásokhoz és repülésbiztonsághoz, amelyek egyben az ARNL hangsúlyos kutatási témái is.